Од ваших наставника имамо сазнања да сте се у великом броју заинтересовали и прилагодили на овакав начин рада. Некима од вас је овакав начин праћења наставе и учења занимљив – уживате у изазовима и нестрпљиви сте да испробате све новине, док некоме није – тешко се прилагођава новинама, то га плаши, осећа се несигурно. Свакако мењамо досадашње навике. И све је то у реду, јер смо сви ми различити.
У прилогу се налази занимљив видео клип о лошим навикама. Можда ће вас прво гледање збунити или уплашити, али НЕ ОДУСТАЈТЕ, НИКАДА. Само желимо да вам кажемо да све што се у првом моменту чини недостижно и немогуће, то је само први утисак.
Ви можете све!
Мапе ума
Замислите да вам неко прича у којој улици живи, или вас информише у којој улици се налази нека радња, наводећи разна имена улица које се пресецају, објекте који се налазе како би вам „олакшали“ сналажење; а зар не би било једностаније да вам исто то прикаже нпр. на гоогле мапи? Управо је та слика (шарених боја, истакнутих објеката..) разлог лакшег памћења и учења.
Верујемо да је већина чула за мапе ума али да тек неколицина ученика практикује овакав начин при учењу. Препоручујемо вам га јер је овакав начин учења добар – лакше и брже се памти, како га реализовати, као и сајт на коме можете „скинути“ програм за прављење истих. Позивамо вас да са нама поделите креирану мапу ума, било на папиру, било путем веб алата.
(мејлови педагога при дну овог текста уз вашу дозволу да ваше мапе ума објавимо на школски сајт).
П.С. За оне који желе више сазнати:
Тони Бузан (Tony Buzan) творац Мапа ума, стручњак за питања функционисања мозга и методе учења. Мапе ума су први пут представљене у свету у пролеће 1974.године у књизи “Користите обе хемисфере мозга”
Линк за алате:
Ваши педагози
Јелена jelena.savic.po@gmail.com и
Радa krstevska.radmila@gmail.com