По идеји Gaylorda Nelsona, тадашњег сенатора америчке државе Висконсин, од 22. априла 1970.године, прво у САД, а затим и широм света обележава се Дан планете Земље.
Разлог због којег је овај датум установљен била је природна катастрофа која се 1969. године десила у близини обала Санта Барбаре, у Калифорнији, када се у море излило више хиљада тона нафте, што је проузроковало угинуће свог живог света у том заливу.
Погледајте занимљиву анимацију о томе како је добро да се понашамо како бисмо чували нашу планету:
https://www.youtube.com/watch?v=0NtoL5mfizc
Планета Земља је угрожена, угрожава је човек, његова немарност, небрига, природна жеља за ширењем, која неминовно води ка томе да се пред њим повлаче животиње, а биљке су “згажене”. Можемо ли да учинимо бар један мали корак за нашу “Плаву планету”?!
Наша планета је предивна и јединствена. Дан планете нас подсећа да смо ми сами одговорни за своју планету на којој живимо и да је она наш једини дом.
Да ли се нешто променило откад обележавамо овај дан, или од прошле године? Јесте, нажалост! Шума, биљних и животињских врста, чисте воде је мање, пластике, другог ђубрета и различитог загађења све више.
Један дан не може да промени ништа, планети не можемо да помогнемо ако се само тог дана сетимо ње. Потребно је много више од једног дана и много људи.
На овом линку
http://radio.garden/visit/curitiba-pr/rUm92TN1
можете видети како лепо изгледа наша планета. Погледајте је, задубите се, одаберите место и заиграјте.
Тада смо сви бољи и срећнији.
Желимо да поделимо са вама информације о томе како и када се у свету води рачуна о нашој заједничкој домовини – ПЛАНЕТИ.
http://www.osmiseptembar.edu.rs/phocadownload/biologija/EKOLOSKI%20KALENDAR.pdf
ЕВО И МАЛО ЗАНИМЉИВОСТИ:
Пластичне кесе створене су само с једним циљем – да спасу свет.
Шведски инжењер Стен Густаф Тулин, творац је пластичне кесе, тј. измислио је 1959. године како би сачувао планету.
Пре тога су углавном коришћене папирне кесе, због чије производње су страдала бројна стабла.
Како би то спречио, осмислио је пластичну кесу која би се користила небројено пута. Ипак, ни папирне кесе, као ни памучни цегери, нису толико добри за животну средину, пошто је њихова производња доста загађује. Добра алтернатива могле би да буду биоразградиве кесе (хемијски процес при којем се материјал отопи бактеријама или другим биолошким елементима).
Уколико не водимо рачуна о нашој планети она неће дуго трајати.
Пример немара и небриге: https://www.youtube.com/watch?v=ArYLGNe-jCA
Ахааа, а на дну пластичне амбалаже пише?
http://astma.rs/ishrana/mala-skola-o-plasticnoj-ambalazi/
Ваши педагози Рада и Јелена!